The 20th International Conference on Mechatronics and Machine Vision in Practice (M2ViP) ve 8. Mekatronik Tasarım ve Modelleme Kongresi (MDM2013) Üniversitemizde Düzenlendi.

The 20th International Conference on Mechatronics and

Machine Vision in Practice (M2ViP2013)

ve

8. Mekatronik Tasarım ve Modelleme Kongresi (MDM2013)

 

Mekatronik, makine görmesi ve görüntü işleme konuları özellikle 21. yüzyılın teknolojik gelişmelerine öncülük eden ve insan yaşamının her alanında uygulama imkanı bulmakta olan robotların ve akıllı sistemlerin altyapısını oluşturmaktadır. Bu alanlardaki güncel uluslararası araştırma ve uygulama çalışmalarını tartışmayı ve bu konularda çalışan akademisyen ve sanayi kuruluşlarının temsilcilerini biraraya getirmeyi hedefleyen “The International Conference on Mechatronics and Machine Vision in Practice (M2ViP)” adlı uluslararası konferans serisi, her yıl dünyanın değişik şehirlerinde olmak üzere, bundan önce 19 defa gerçekleştirilmiştir. 1999 yılında Ankara’da da düzenlenmiş olan konferansın yirmincisi “The 20th International Conference on Mechatronics and Machine Vision in Practice (M2ViP2013)” adı altında 20 Eylül 2013 tarihinde yine Ankara’da, Atılım Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilmiştir. Bu organizasyon, ulusal düzeyde mekatronik konularındaki araştırmaların paylaşılmasını amaçlayan “8. Mekatronik Tasarım ve Modelleme Kongresi (MDM2013)” adlı toplantı ile paralel bir şekilde düzenlenmiştir. Atılım Üniversitesi Robot Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (RoTAM) tarafından organize edilen ve tüm kongre olanakları Atılım Üniversitesi tarafından sağlanan M2ViP2013’e TAI (TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), FESTO ve Star Teknik Elektronik Cihazlar Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi sponsor olarak destek vermişlerdir. Toplam 26 bildirinin parallel oturumlar halinde sunulduğu kongrelere 80 kişilik katılım olmuştur. M2ViP2013 kongresine ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Kemal Leblebicioğlu ve ASELSAN İnsansız Sistemler Müdürü Bülent Bilgin davetli konuşmacı olarak katılmışlardır. M2ViP2013’te ayrıca sponsor firmalardan TAI adına, Teknoloji Yönetimi Müdürü E. Serdar Gökpınar ve FESTO adına Ankara Bölge Müdürü Nuri Sarıkaya birer konuşma yapmışlardır.   

 

Kongreler ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://m2vip2013.atilim.edu.tr ve http://mdm.atilim.edu.tr adreslerinden ulaşılabilir.